עלות בניה לפי מטר מעניקה אינדיקציה טובה למחיר של פרויקטים בענף הבניה. לשיטת החישוב הזו יש יתרונות רבים וכדאי להכיר את המאפיינים שלה על מנת לחסוך בהוצאות.

למה לבצע חישוב של עלות בניה למטר?

בענף הבניה נהוג לחשב את העלות של פרויקטים בעלות לפי מטר. השימוש בשיטה הזו משותף לפרויקטים פרטיים, ציבוריים ומסחריים והוא גם מקובל אצל קבלני שיפוצים ודירות. מעבר לכך, יזמים ומשקיעים בענף הנדל"ן משתמשים בדיוק באותה חישוב כאשר הם רוצים להעריך את שווי ועלות הפרויקט. עם זאת, לא כולם מכירים את המאפיינים של שיטת החישוב או את היתרונות שלה.

היתרונות של עלות בניה למטר

היתרון הבולט ביותר של שימוש בשיטת החישוב של עלות למטר הוא אחידות. בעזרת עלות למטר ניתן לייצר פרמטר אחיד, אובייקטיבי וניטרלי ולהיעזר בו על מנת להשוות בין עלויות של פרויקטים שונים. עוד לפני שבודקים מתי ואיך המחיר למטר משתנה, צריך להבין שמטרת השיטה היא לייצר סביבת עבודה משותפת. בשורה התחתונה, שיתוף הפעולה הוא תנאי להצלחתם של פרויקטים בענף הבניה.

כיצד נקבע המחיר למטר?

המחיר למטר נקבע בענף הבניה לפי הערכה גסה של הקבלן או של מפקח הבניה הגורם המבצע. ככל שהדרישות מורכבות ומסורבלות יותר,ניתן למצוא מפקח בניה מומלץ כמו חברת קבוצת אגס  המחיר למטר צפוי לעלות. במקביל, המחיר גם נקבע לפי סוג חומרי הגלם שבהם משתמשים: במחיר למטר של ריצוף פרקט למשל יש טווח מסוים, אך במחיר למטר של ריצוף שיש או בטון מוחלק העלות שונה לגמרי. בכל מקרה, כדאי לאנשים פרטיים לבדוק מה המחיר למטר טרם תחילת הפרויקט.

השוואה בין מחירון למטר

יש גם מקרים שבהם העלות למטר היא פחות או יותר קבועה. זה קורה אם רוצים לבצע את אותו פרויקט ואת אותה תכנית אדריכלית, אך מול קבלנים שונים. כך לדוגמא ניתן לקחת הצעת מחיר למטר של קבלן מסוים ולהעביר אותה לקבלן אחר. במקרים אלו, הקבלן המתחרה ינסה להשוות את המחיר או לחילופין להצביע על בעיות וכשלים. בכל הנוגע לפרויקטים פרטיים בענף הבניה, האפשרות להשתמש במחיר למטר היא בהחלט כלי אפקטיבי לחיסכון בהוצאות.

לא רק המחיר הוא זה שקובע

הטעות הנפוצה היא להתייחס למחיר למטר בתור האינדיקציה היחידה לרמת המקצועיות של הקבלן. אף על פי שהשאיפה היא כמובן לחסוך בהוצאות על פרויקטים פרטיים בענף הבנייה, יש עוד כמה שיקולים שצריך להכניס לחישוב. בהקשר הזה, צריך לבדוק מה הניסיון של הקבלן, האם הבניה בשטח מיושמת לפי התכנית האדריכלית והאם עומדים בלוח זמנים. אם לדוגמא הפרויקט מתעכב או לא מתבצע במדויק, יכול להיות שהניסיון לחסוך במחיר למטר יעלה ביוקר.

פיקוח על קביעת המחיר עוד טרם ביצוע הפרויקט

ההמלצה עבור לקוחות פרטיים שמתכננים פרויקט בניה היא להתייעץ עם איש מקצוע חיצוני טרם קבלת הצעת מחיר למטר מקבלן. היות ולקבלן יש אינטרס משלו ולא תמיד הוא עולה בקנה אחד עם האינטרס של הלקוח, עדיף להגיע למשא ומתן מעמדת כוח. בפועל, הדרך לעשות זאת היא לערב מפקח בניה שמייצג את הלקוח הפרטי. במילים אחרות, שירותי פיקוח בניה מאפשרים להשיג יותר לכל מטר וזאת בלי להתפשר על איכות הביצוע.

פיקוח בניה ללקוחות פרטיים

אנשים פרטיים צריכים להשתמש בכל כלי שעומד לרשותם על מנת לחסוך בהוצאות בניה. עבורם, שירותי הפיקוח של אנשי מקצוע שווים זמן, כסף ושקט נפשי.

בחברת אגס הנדסה ופיקוח מבינים את הצרכים שלך. לפיכך, אנו נשמח לעמוד לרשותך במספר 03-7654885 ולייעץ לך טרם אישור הצעה של עלות בניה למטר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *